TERMINIS APDOROJIMAS – GELEŽIS IR PLIENAS


Terminis apdorojimas apibūdina procesą, kai ruošinys ar jo dalis sąmoningai veikiami tam tikra laiko ir temperatūros seka. Kai kuriais atvejais dirbinys gali būti papildomai veikiamas kitų fizinių ir (arba) cheminių poveikių. Šiluminio apdorojimo tikslas – suteikti gabalėliui savybių, reikalingų tolesniems apdirbimo etapams arba numatytam naudojimui.

Šis apibrėžimas apima visus terminius, termocheminius ir termo-mechaninius ruošinių apdorojimo procesus, kurių mechaninės medžiagos savybės turi būti pasirinktinai keičiamos. Be to, gali būti paveikta ruošinių paviršiaus išvaizda. Šios savybės yra optimizuojamos dėl paviršiaus ar viso ruošinio struktūrinių virsmų ir paviršiaus cheminių pokyčių.

Šiluminis apdorojimas atliekamas krosnyse, kurių temperatūra kontroliuojama (kaitinimo, mirkymo ir aušinimo etapai), paprastai naudojant proceso dujų atmosferą, kad būtų išvengta, pvz. nepageidaujamas spalvos pasikeitimas arba chemiškai pakeisti paviršius. Įtakojamos savybės yra, pvz. deformacija, liekamasis įtempis, kietumas, kietumas ir paviršiaus būklė.

Pramonė